Кариес

 

Zubní kaz je jednou z nejčastějších onemocnění postihující jak dospělé, tak i děti. Včasná návštěva zubaře a léčba kazu umožňují nejen odstranit bolestivé pocity, ale také udržet estetiku zubní skloviny.

Vývoj zubního kazu a jeho fáze

Vývoj zubního kazu v raných stádiích může probíhat asymptomaticky, a teprve s časem se objevují malé změny ve zbarvení zubní skloviny, bolest při styku s horkými nebo studenými potravinami nebo částečné zničení zubu. Onemocnění lze diagnostikovat samostatným pečlivým prohlédnutím ústní dutiny. Nicméně pacienti často přehlížejí první projevy onemocnění a na lékaře se obrátí až s postupujícím zubním kazem.

Стадии кариеса
Fáze zubního kazu
 

Hlavní fáze vývoje zubního kazu

V závislosti na rozsahu poškození zubu odborníci rozlišují čtyři hlavní fáze zubního kazu:

  1. Počáteční (skvrna): Fáze skvrny.
  2. Povrchový kaz: V rámci skloviny vzniká kazová dutina.
  3. Střední kaz: (Poškození dentinu).
  4. Hluboký kaz.

V okamžiku vzniku skvrny spočívá léčba zubního kazu v remineralizaci poškozených tkání a jejich obnově. Proces je pro pacienta maximálně bezbolestný a nezpůsobuje mu nepříjemnosti.

Léčba povrchového kazu

Léčba povrchového zubního kazu v stomatologii probíhá extrakcí poškozených tkání, po níž následuje zhotovení výplně zubním lékařem.

Léčba středního kazu

Efektivní léčba středního zubního kazu probíhá pomocí invazivních metod. Pacient musí nejen odstranit zničené tkáně, ale také absolvovat nezbytnou léčbu poškozených tkání zubu.

Léčba hlubokého kazu

Nejdelší dobu trvá léčba hlubokého zubního kazu. Pokud se pacient včas neobrátí na lékaře, zub se zničí a kaz pronikne do tloušťky dentinu. Trvalá bolest může naznačovat rozvoj souvisejících patologií, jako jsou parodontitida nebo pulpitida.

Náklady na léčbu zubního kazu

Na otázku, kolik stojí léčba zubního kazu, neexistuje jednoznačná odpověď. Před stanovením ceny provede zubní lékař kompletní diagnostiku celkového stavu ústní dutiny a skloviny, určí počet postižených zubů, stadium vývoje kazu a zvolí potřebnou léčbu.

Cena za ošetření zubního kazu je poměrně demokratická s ohledem na skutečnost, že je mnohem snazší odstranit onemocnění v počátečním stadiu než léčit zanedbané případy nebo přistoupit k odstranění a protetickému ošetření zcela zničeného zubu a kořenů.

Přejít nahoru