Parodontóza – co to je?
Parodontóza je onemocnění postihující 8-10 % populace, přičemž je častější u lidí starších 40 let. Vznik parodontózy je obvykle spojen s obdobím 10-20 let. Onemocnění se projevuje ve třech fázích.
- V první fázi onemocnění téměř nezpůsobuje žádné příznaky. Člověk může pocítit pouze nepohodlí při žvýkání a zvýšení citlivosti zubů.
- Ve druhé fázi se odhaluje kořen zubu o délce 5-6 mm, pozorujeme narušení prokrvení dásní. Tato fáze je charakterizována ztenčením skloviny.
- Na třetím stupni jsou krčky zubů odhaleny, kořeny se stávají pohyblivými. Diagnostika ukazuje recesi dásní minimálně o 1 cm. Při nevhodném léčení může být nutné odstranit postižené zuby.
Onemocnění vzniká kvůli problémům s prokrvením dásní, což může být způsobeno kardiovaskulárními onemocněními. Mezi další příčiny patří genetická predispozice, problémy se skusem, diabetes, a poranění zubů a dásní.
Jak se léčí parodontóza?
Volba léčebné metody závisí na rozsahu onemocnění. Doporučuje se pravidelně navštěvovat zubaře, minimálně jednou ročně, k včasné diagnostice a zahájení léčby.
- Diagnostika: Před zahájením léčby se provádí diagnostika.
- Očištění: Na začátku léčby je nutné odstranit příčinu zánětu, což se obvykle provádí pomocí ultravioletových vln.
- Léčba: Následuje léčba léky, kdy pacient užívá vitamíny a imunomodulátory. V první fázi postačuje kloktání úst speciálním roztokem.
- Sanace zubů: V případě postižení zubů zubním kazem je nutná sanace pro eliminaci opakované infekce. Fyzioterapeutické procedury jsou předepsány ke zlepšení prokrvení parodontu, a ke zpevnění pohyblivých zubů slouží procedura dlahování.
Situace se může zhoršovat, pokud pacient včas nevyhledá lékařskou pomoc. V případě neúspěchu předchozích metod se indikuje chirurgická nebo ortopedická léčba, při které jsou nevyléčitelné zuby nahrazovány implantáty nebo protézami.